5 tipů, jak vyzrát na podzimní únavu přírodní cestou

Dny se zkracují, počasí je chladnější a s těmito změnami se může objevit podzimní únava. Možná se začnete cítit více bez energie a nálada už také není tak radostná, jako v létě. Jak se s podzimní únavou vypořádat a znovu získat ztracený elán?

Článek si můžete i poslechnout

Reakce na podzimní změny je zcela přirozená. Buďte k sobě laskaví a dopřejte si čas na zpomalení a přizpůsobení se novému tempu. Pokud cítíte, že vám únava překáží a potřebujete podzimní vzpruhu, máme pro vás několik osvědčených tipů.

Co vlastně způsobuje podzimní únavu?

Podzimni-unava

Méně slunečního světla

Sluneční světlo je pro nás zdrojem vitamínu D, který je důležitý pro správné fungování imunitního systému. Také má na starosti produkci serotoninu v mozku – hormonu ovlivňujícího náladu. Sluneční světlo nabíjí naše „baterkya jeho nedostatek pociťujeme snížením energie.

Ochlazení a změny teplot

Chladných dní přibývá a teploty se výrazně mění. Můžou nás překvapit náhlá ochlazení a naše tělo zažívá teplotní šoky – jednou vytahujeme zimní bundu, potom se zase potíme na slunci, což je vyčerpávající. O to náročnější je se ubránit virům a nachlazení. 
S podzimními dny často souvisí i méně pohybu a pokles sportovní aktivity, zpomalení a celkové oslabení imunitního systému. Jsme na tom trochu jako medvěd, který se pomalu ubírá k zimnímu spánku. Znovu si připomeňme, že jde o zcela přirozenou fázi, ale nemusíme jí podléhat.

5 tipů, jak zmírnit podzimní únavu

1

Vystavujte se přirozenému světlu

Snažte se trávit co nejvíce času venku. Vyzkoušejte ranní nebo polední procházky pro načerpání slunečních paprsků i dobré nálady. Využijte každou příležitost pro pobyt v přírodě. Podzimní barvy vás zrelaxují a nabijí pozitivní energií.
2

Vyspěte se na to

Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek v pravidelném čase dokáže divy. Spánek je pro nás důležitý stejně jako jídlo a pití. Během spánku se organismus regeneruje a získává sílu odolávat všem negativním vlivům, které na něj působí nejen na podzim.
3

Udržujte se v teple a relaxujte

Zbytečně se nevyčerpávejte prochladnutím. Více přemýšlejte, co si obléknete a kdykoliv je to možné, skočte pod teplou dekou. Co třeba vyzkoušet saunu? Nejen že vás zahřeje, ale také zlepší vaši odolnost a náladu.
4

Kvalitně se stravujte a doplňte vitamíny i minerály

Dodejte si energii v podobě pestré stravy s vysokou výživovou hodnotou. Dopřejte si tepelně upravené ovoce a zeleninu a zařaďte do jídelníčku potraviny s prohřívajícím účinkem, např. dýni nebo dušené hrušky. Pomozte svému tělu vyrovnat se s podzimními změnami dávkou vitamínů a minerálů.
5

Užívejte adaptogeny, které zvyšují odolnost

Adaptogeny jsou fascinující skupinou bylin, které pomáhají tělu přizpůsobit se stresu a zvýšit jeho odolnost v náročných podmínkách – adaptovat se. Díky svým účinkům se používají už stovky let. Adaptogeny umožňují regulovat hladinu kortizolu, hlavního stresového hormonu, čímž snižují stresovou odezvu organismu a podporují odolnost po stránce tělesné i psychické. Zmírňují úzkost, zvyšují imunitu a snižují únavu. K nejznámějším adaptogenům patří ženšen indický nebo rhodiola.

Který adaptogen vybrat pro podzimní období? Žlutého tygra – kozinec blanitý

Kozinec blanitý je ideální bylina pro podporu v čase náročných podzimních změn. V čínské medicíně se jí říká žlutý tygr a najdete ji v téměř každé směsi bylin na zvýšení celkové imunity a vitality. Moderní výzkumy dokonce ukazují, že kozinec blanitý přináší angi-aging účinky. Pomáhá tělu vytvořit ochranný štít, to se nemusí tolik vyčerpávat bojem s nástrahami podzimu a podzimní únava na vás bude krátká.

Z naší nabídky

Poslechněte si náš podcast o podzimu.