Zdravá pokožka, vlasy a nehty

Pokožka, vlasy, nehty, mazové a potní žlázy dohromady tvoří kožní systém. Tento kožní systém představuje největší orgán lidského těla. Mezi její schopnosti patří např. regulace tělesné teploty, odstraňování odpadních látek z těla, zachycování signálů o teplotě, tlaku a bolesti. Jako smyslový orgán kůže úzce souvisí s nervovou soustavou, proto se ekzémy a jiné kožní potíže zhoršují stresem. Samozřejmě to funguje i opačně. Kromě toho, že kůže odstraňuje odpadní látky z těla, tak je také vstřebává, takže přemýšlejme, čím se mažeme a myjeme.
 

Kůže, vlasy a nehty ukazují, co se děje uvnitř

Stav pokožky, vlasů a nehtů může sloužit jako viditelné potvrzení stavu těla a schopnosti jeho funkcí omlazovat a vyživovat tělo.
 
V ajurvédě se pokožka považuje za podporovatele fyziologických i psychický funkcí. Je to tedy i opačně (zdravá pokožka = zdravé nitro / zdravé nitro = zdravá pokožka).
 
V čínské medicíně za kvalitu kůže odpovídají kovové orgány, tedy jangové tlusté střevo a jinové plíce. Právě jejich očistou se často začíná léčebný proces v případě kožních onemocnění. Za nehty odpovídají orgány dřevěné, tedy játra a žlučník. Za vlasy pak orgány vodní, tedy ledviny a močový měchýř. Je to trochu jednoduchá definice, ale někde se začít musí.
Zdravé vlasy a nehty

Při terapeutické práci se pak jde mnohem hlouběji

Nehty

Rýhované nehty – hledejte příčinu v játrech. Buď se může jednat o nedostatek krve jater, nebo nedostatek jin jater. Nedostatek krve jater (GAN XUE XU) se pak může projevovat motáním hlavy, mravenčním končetin, nespavostí, rozmataným viděním, mžitky před očima, zhoršeným nočním viděním, slabou menstruací, bledou pletí bez lesku, bledými rty, svalovou slabostí. Nehty jsou rýhované, suché a křehké. Jsou suché i vlasy a pokožka. Člověk může mít pocit bezcílnosti.
Odlučující se nehty – jedovatá horkost v játrech.
Tenké a křehké nehty – nedostatek čchi a krve, nedostatek jin jater, stáza krve jater atd.
Často také vidíme nehty s bílými skvrnkami, což ukazuje ne celkový nedostatek čchi . To by se dalo přeložit jako únavu celého materiálu.
 
Louse L- Hay v knize Uzdrav své tělo – původ nemocí a metafyzický způsob, jak jen překonat k nehtům uvádí, že představují naši ochranu. V případě problémů s nehty tedy nepociťujeme dostatečné bezpečí. Nový myšlenkový návyk pak uvádí  - S důvěrou vztahuji ruce.
 
Kůže je pak kapitola sama o sobě a příčin kožních potíží je tolik, že by vás to už ani nebavilo číst. I když jako u všech onemocnění hledejte příčinu uvnitř a v hlavě.

Péče o kůži

Kožnímu systému prospívají například tyto látky (z vnitřku a z vnějšku).
 
Bazalka posvátná – obsahuje kyselinu ursolovou, což je v kosmetickém průmyslu jedna z nejnovějších a nejoblíbenějších látek, neboť rychle hojí pokožku, zlepšuje její pružnost a odstraňuje vrásky. Vykazuje též pozitivní účinky v prevenci rakoviny kůže. Bazalku lze využít na vnější použití jako rostlinný obklad proti plísňovým a bakteriálním potížím kůže.
 
Embilika lékařská – amalaki či AMLA se využívá jako vlasové tonikum posilující růst a pigmentaci vlasů. Zpevňuje kořínky a pomáhá udržovat jejich barvu a lesk. Využívá se jak vnitřně, tak na vnější použití.
 
Chřest hroznovitý – jako kořen vyloužený v oleji se používá k léčbě kožních onemocnění. Listy vyloužené v přepuštěném másle lze aplikovat na nežity a boláky.
 
Klanopraška čínská – působí blahodárně při onemocnění planými neštovicemi a ekzémy a dalších kožních onemocněních alergického charakteru.
 
Kozinec blanitý s užívá k léčbě kožních potíží, včetně popálenin. Užívá se též k léčbě kožních tumorů. Pro zevní použití se práček z kořene kozince smíchá se sezamovým olejem.
 
Lékořice lysá je vhodná k zevním použití na opary, ekzémy, lupenku či alergickou dermatitidu. Zjistilo se, že zesiluje protizánětlivé a protidráždivé působení přirozených steroidních hodmonů těla. Je to bylina, kterou obsahuje mnoho čínských bylinných směsí. Ty, které jsou určeny na kožní problémy ji mají v seznamu vždy (např. Půvab jasmínové pleti, Svléknutí hadí kůže či Pohlazení medvídka pandy).
 
Rdesno mnohokvěté se užívá již celá staletí k udržování mladistvé barvy vlasů. Pomáhá též zpomalovat úbytek vlasů.
 
 
ZDROJ
Pro článek byly použity moudra z těchto knih:
Winston D., Maimes S., Adaptogeny, vydal Stanislav Juhaňák – Triton, 2011, ISBN 978-80-7387-496-4
Maciocia Giovanni., Diagnostika v čínské medicíně, vydalo Nakladatelství ANAG, 2015, ISBN 978-80-7263-918-2