Odpověď terapeuta - Kombinace bylin a léků

Otázka Přírodní lékárna

Dobrý den, užívám HA Lindynette 20 a k tomu užívám Lecitin+vit.E a B-komplex s vit.E a C.Ovlivní to nějak mojí antikoncepci??
Navíc jsem se teď dozvěděla že ženy užívající hormonální antikoncepci by neměly užívat vit.E (zvýšené riziko trombů) a fytoestrogeny.Teď jsem naprosto zmatená protože v příbalovém letáku o tom není ani zmínka, jsou tam hlavně antibiotika a třezalka, ale nic dalšího.
 
Děkuji moc za odpověď.
H.

Odpověď Přírodní lékárna
Přeji dobrý den,
 
já vždy nevím, jak mám na tento druh otázky odpovědět. Dotazy ke kombinaci HAK (hormonální antikoncepce) a bylin, popř. vitamínů chodí téměř denně.
 
Pokusím se odpovědět bodově:
  1. Samotné užívání HAK zvyšuje riziko vzniku trombózy. Pokud už ji musíte užívat, nechte si udělat test na Leidenskou mutaci.
  2. Vitamín E v běžném dávkování žádné riziko nepřináší. O rizicích lze mluvit až při dávce na 2000 mg denně. Do dávky 500 mg bych počítala, že má spíše protektivní účinek.
  3. Kombinace bylin a léků patří mezi otázky, na které je velmi těžké odpovědět. V podstatě mnohdy neexistují ani studie, které by ukazovaly, jak spolu působí dva druhy předepisovaných léků. Natož pak, jak ovlivňuje lék nějaká bylinka či vitamín, a že někdy chodí dotazy na velmi exotické byliny v kombinaci s antikoncepcí. Tedy abych byla přesná, na tuto otázku nelze přesně odpovědět. Obecně bych se držela toho, že byliny, které mají čistící (detoxikační) účinek by se měly oddělit od užívání antikoncepce cca o 3 hodiny. Mohly by snížit její účinnost. Jedná se např. o Vilcacoru, Yuccu, Aktivní uhlí, Chlorellu apod.
  4. Třezalka tečkovaná patří mezi nejprozkoumanější bylinky vůbec, proto ji najdete v téměř každém příbalovém letáku léku jako kontraindikaci. Mám však pocit, že je to spíše "pro jistotu".
  5. Fytoestrogeny se při HAK opravdu nedoporučují. Je tedy nutné omezit v jídelníčku hlavně sóju a produkty z ní.
Snad jsem Vám na Vaše otázky trochu odpověděla.
 
K užívání HAK bych Vám ještě doporučila projít si následující odkazy:
 
Pokud byste měla jakékoliv další otázky, neváhejte napsat.
 
 
 


Chcete stránku vytisknout?
Skrýt před tiskem nějaké části stránky.
Vytisknout celou stránku tak, jak ji vidíte.
(tento box nebude vytištěn)
Úprava stránky před tiskem
Najeďte myší na nějaký obsah na stránce, zobrazí se červený obdélník. Kliknutím na něj obsah skryjete. Poté stiskněte tlačítko 'Vytisknout'.