Nadměrné pocení - co nám tělo ukazuje

Nadměrné pocení je považováno za symptom vyžadující pozornost lékaře. Hlavně pokud se objeví najednou, a to hlavně v noci. Udělejte tedy jako první to, že se necháte kompletně vyšetřit.
 
Za určitých okolností je však pocení normální fyziologický proces a někdo se potí více, někdo méně. Je normální se potit při fyzické námaze, po ostrých jídlech či při emocionálním vypětí.
 
Pocení je také regulační proces, kdy tělo vylučuje z těla škodliviny. Proto se doporučuje vypotit se hned při začínajícím nachlazení, kdy je škodlivina ještě relativně na povrchu a právě pocením je možné ji dostat z těla ven.
 
TČM
Noční pocení je zcela něco jiného. Z pohledu TČM je klinicky velmi významné a téměř vždy ukazuje na prázdnotu JIN. Pro tělo je toto pocení velmi vyčerpávající a "okrádá" tělo o jeho čchi.
Energii těla vyčerpává i denní pocení - to spotřebovává ČCHI a JANG. Noční pak spotřebovává právě JIN.
Z klinického pohledu je to trochu bludný kruh, protože obojí pocení pochází z prázdnoty (něco nám chybí), zároveň tuto prázdnotu zhoršuje.
Nadměrné pocení, i když je fyziologické, může být velmi nepříjemné a život obtěžující. Proto často lidé hledají pomoc jak u lékaře, tak v přírodní medicíně. 

Jak tedy najít řešení

Přiznávám, složitě. Při řešení potíží s denním pocením vycházím z toho, že pokožka a její funkce jsou spojeny s energií (ČCHI) plic a podávám byliny, které ji doplňují. Což mimochodem neuškodí téměř nikomu. Mezi mé největší oblíbence v tomto směru patří schizandra čínská a kozinec blanitý.
Nadměrné pocení

Schizandra čínská

Z farmakologického pohledu obsahuje hodně flavonoidů, vitamin C, E a betakaroteny, nenasycené mastné kyseliny a různé silice. Což nám zase až tak moc neřekne. Popisuje se, že posiluje imunitní systém, působí povzbudivě na nervový systém, napomáhá trávení a působí tonizačně na játra, plíce a ledviny. Podporuje dýchání, pomáhá u kašle s dušností a zvyšuje krevní tlak a zlepšuje ostrost zraku.
 
Čínská farmakologie se s naším popisem shoduje a uvádí její tropismus k plícím, srdci, ledvinám a játrům. Dívají se na byliny trochu jinak, a co je u schizandry důležité, že rodí tekutiny a stahuje pot, svírá plíce a rozhojňuje ledviny. Tento svíravý účinek schizandry může pomoci u nadměrného pocení. Důležité je, že zároveň doplňuje, protože nadměrným pocením se hodně ztrácí energie. Není vhodná, pokud máte vyšší krevní tlak a epilepsii. Vysazuje se u časného stadia kašle s nachlazením, aby škodlivinu neuzavřela v těle. Může vyvolat stahy dělohy, takže se nedoporučuje těhotným ženám.
Říká se, že sto dní užívání plodů schizandry pročistí krev, obnoví játra a rozzáří celou bytost.

Kozinec blanitý

Kozinec blanitý se také doporučuje podávat při nadměrném pocení, ale když je s ním spojená oslabená obranyschopnost. Má tropismus k plícím a slezině a je to bylina, kterou lze využít při alergiích a oslabeních imunitního systému (častá nemocnost, rychlé ofouknutí, nadměrné pocení). Zpevňuje povrch, dělá tedy na povrchu jakýsi kondom, přes který se škodlivina nedostane. Toto zpevnění napomáhá právě i při pocení, kdy se pak tekutiny nedostanou ven, protože póry se dostatečně uzavřou.
Kozinec je velmi tonizační bylina, která je obsažena téměř ve všech směsích, které nějak "doplňují". V čínské medicíně má dokonce svoji konstituci člověka, pro kterého je více než vhodná.
Více jsem se tomu věnovala v tomto článku: 
 
 
Z něj poznáte, zda jste pro užívání kozince vhodný adept/ka.

Noční pocení

U nočního pocení zase vycházím z toho, že se téměř vždy jedná o projev prázdnoty JIN a podávám byliny na její doplnění. 
 
JIN představuje v těle aspekt chladu, vlhka, noci, výživy, hloubky, ženy, vody. Když začíná chybět JIN, tak tělo nemá dostatek látek, které by tělo vnitřně chladily a vyživovaly vodou. Může se to projevit také pocitem sucha v ústech (hlavně v noci), sušší pokožkou, celkově pocity horkosti, nekvalitním spánkem atd. Noční pocení nejenže ukazuje na to, že nám JIN chybí, ale také ho nadále vyčerpává. Nejčastěji se to projeví v období menopauzy, která ukáže, jaké zásoby JIN máme. Ale může to být mnohem dříve.
 
V teorii TČM se říká, že toto pocení vychází z kostí, které tím odčerpává. Není tedy překvapením, že ženy po menopauze často trpí osteoporózou (řídnutím kostí).

Oblast těla, kde se potíme

V diagnostice TČM se také ptáme na oblast, kde se člověk potí. Souvisí to s prouděním drah a ukazuje to na stav JIN a JANG v těle.
Diagnosticky významné je např. pocení na hlavě, pouze na rukou a chodidlech, pouze na nose, olejnatý pot na čele, po celém těle i po mírné námaze - ve dne, na hrudníku ... Vždy to ale musí zapadat do celkového obrazu, protože nic od sebe nelze oddělit.
Nadměrnému pocení jsem se trochu podrobněji věnovala i v jednom z našich Youtube videí, které můžete zkouknout ZDE:
Chcete-li nahlédnout hlouběji a podrobněji, můžete vyzkoušet tento online test:

NADMĚRNÉ POCENÍ

(odkaz vás navede na naše jiné stránky www.sibyl.cz)
 

Závěrem

Článkem jsem se snažila nastínit fakt, že nadměrné pocení může být fyziologické nebo může být projevem nějaké disharmonie, popř. symptom nemoci. Je to často o hledání příčiny a zkoušení. Znovu však opakuji, pokud se objeví náhle, je dobré navštívit lékaře a vyloučit případná onemocnění.
 
Pokud máte nějaké konkrétní otázky, využijte naši ePoradnu.