Menstruační kalíšek. Proč na něj spousta žen nedá dopustit?

I když je menstruace naprosto přirozená věc, pro mnoho žen je to stále ještě tabu. V tajnosti si kupujeme menstruační vložky nebo tampóny a modlíme se, aby za pokladnou nestál muž. A protože jsou tyto hygienické pomůcky samozřejmě jednorázové, spousta z nás se potýká i s tím, že jejich používáním zatěžujeme životní prostředí a generujeme velké množství odpadu.
Řešením může být menstruační kalíšek. Je diskrétní, snadno se používá a navíc je zdravotně zcela nezávadný. Během menstruace si ho jednoduše zavedete do pochvy a v pravidelných intervalech vyprazdňujete.
 

Kde se menstruační kalíšek vzal

Jakkoli to zní jako novinka posledních let, opak je pravdou. První menstruační kalíšky se na trhu objevily před více než 100 lety. Tenkrát to ale ještě nebylo nic pohodlného.
Dnešní menstruační kalíšky se od těch prvních výrazně liší. Vyrábí se ze silikonu, latexu nebo termoplastu. Bezvadně se přizpůsobí vašemu tělu a vy na jeho přítomnost úplně zapomenete.
kalíšek

Hlavní výhody menstruačního kalíšku

  • Menstruační kalíšek není oproti tampónům vyrobený ze savého materiálu. Nevysušuje proto poševní sliznici a je šetrný k vaginálnímu prostředí.
  • Ženám, které trpí opakovanými mykózami, může pomoct od problémů. Nezadržuje krev nepřirozeně uvnitř, ale nechává ji volně odtékat.
  • Když zvolíte správnou velikost, nemusíte se bát protečení, otlaků nebo odřenin. Kalíšek se navíc do těla zavádí celý, a nevznikají proto opruzeniny jako u klasických vložek.
  • Při dobrém zacházení vám menstruační kalíšek vydrží klidně 5 let, možná i víc. Je jen potřeba ho pravidelně oplachovat a po každém cyklu sterilizovat. Díky tomu nejen ušetříte spoustu peněz za hygienické pomůcky, ale přispíváte k ochraně životního prostředí.
  • Můžete ho používat naprosto kdykoli. Klidně si s ním zasportujte, jděte plavat nebo ho aplikujte na noc.

Jak menstruační kalíšek používat

Zavádění menstruačního kalíšku zpočátku vyžaduje trochu cviku, není to ale nic, co by se po několika pokusech nedalo zvládnout. Pokud napoprvé nevíte, jak na to, držte se těchto pěti kroků:
  • Před prvním použitím kalíšek sterilizujte. Stačí ho přibližně 5 minut vyvařit ve vodě.
  • Kalíšek složte, abyste ho mohla bez problémů zavést do pochvy. Nejjednodušší variantou je ho prostě přehnout na půl. Jakmile je celý kalíšek uvnitř, sám se roztáhne do původního tvaru.
  • Pro jistotu ještě pomocí prstů překontrolujte, zda kalíšek nezůstal někde nakrčený nebo přehnutý. Měl by hladce přiléhat k poševní stěně. Pokud ne, upravte ho.
  • Pravidelně – zhruba jednou za 4 až 12 hodin, podle intenzity menstruace –, kalíšek vyjměte a vyprázdněte. Uchopte ho za stopku. Ukazovákem ho přitom zespodu malinko nadzdvihněte a uvolněte podtlak. Teď kalíšek jen pomalu vyjměte.
  • Kalíšek vyprázdněte, opláchněte vlažnou vodou a můžete ho hned znovu zavést.
 

Celý postup je krásně vysvětlen v tomto instruktážním videu

Kalíšky v naší nabídce