Malý exkurz do aromaterapie

Levandule (Lavandula angustifolia)

Levandule zastane mnoho důležitých úkolů a je radost ji používat. Pokud by v domácnosti měla být jen jedna lahvička nějakého éterického oleje, pak určitě levandulového, protože velmi účinně působí při ošetření spálenin a opařenin. Levandulový olej je přírodní antibiotikum, antiseptikum, antidepresivum a sedativum; působí detoxikačně a povzbuzuje imunitní systém; zabraňuje tvoření jizevnaté tkáně a podporuje proces hojení, protože stimuluje buňky v poraněném místě k rychlejší regeneraci. Ačkoli levandule nemá prokazatelné účinky na podporu krevního oběhu, zjevně zmírňuje klinický šok a svými tonizačními a antidepresivními účinky pomáhá zvládat psychologický šok zranění. Éterický olej z levandule má celou řadu dalších vlastností, které jej činí skutečně nepostradatelným.
 

Eukalyptus - blahovičník (Eucalyptus radiata)

Eukalyptový éterický olej se destiluje už přinejmenším od roku 1788, kdy dva lékaři, John White a Dennis Cossiden, vydestilovali olej z druhu Eucalyptus piperita pro použití při léčbě hrudních potíží a koliky. To se stalo v Austrálii, kde se Modré hory v Novém Jižním Walesu jmenují podle podivuhodného modravého oparu, který se šíří z vypařující se blahovičníkové silice a zahaluje celou krajinu. V takto silně aromatickém prostředí by léčivé vlastnosti tohoto prastarého stromu šlo těžko přehlédnout.
Blahovičníkový olej je všestranný a užitečný. V létě ochlazuje a v zimě zahřívá tělo. Má protizánětlivé, antiseptické, antibiotické, diuretické, analgetické a dezodorační účinky. Výzkum prokázal i působení proti virům. Nejvíce je znám svými účinky proti kašli a rýmě, ale stejně efektivně působí při zánětu močového měchýře, kandidóze, cukrovce a spálení od slunce. Také se uplatňuje ve veterinární péči a působí jako odpuzovač hmyzu. Existuje mnoho druhů eukalyptového oleje a kterýkoli z nich bude v základní lékárničce užitečný
BylinkyFB

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis)

Rozmarýn působí jako tělesný i duševní stimulant. Proto je tento éterický olej vhodný nejen do ranní koupele a na ošetření všech svalových potíží, ale i do koupele po dlouhém, únavném dni. Antiseptický rozmarýnový olej se používá na namožené svaly, ale také například při artritidě, revmatismu, depresi, únavě, potížích s pamětí, migréně, bolestech hlavy, kašli, chřipce a cukrovce. Nachází uplatnění i v kosmetice, kde se používá při péči o vlasy a proti akné a celulitidě. Sportovci, kuchaři a zahradníci se bez rozmarýnu neobejdou.
 

Tymián (Thymus vulgaris ct linalol)

Existuje několik typů tymiánového éterického oleje – některé lze bezpečně použít v každé situaci, jiné nikoli. Tymián má výrazné protivirové, antibiotické, antiseptické a diuretické vlastnosti a měl by být používán velmi opatrně. Nadměrné užívání může stimulovat štítnou žlázu a lymfatický systém. Stejně jako u mnoha jiných dobrých věcí i u tymiánu platí, že se musí užívat střídmě. Tymiánový olej se nesmí nanášet na kůži neředěný a s výjimkou chemotypu linalol není vhodný pro děti.
Díky výrazným protivirovým účinkům je tymián nepostradatelnou součástí domácí lékárničky. Při chřipce je vynikající do aromalampy. Také napomáhá odvádění toxických odpadních látek z těla. Používá se při léčbě celé řady potíží včetně dávivého kašle, bradavic, revmatismu, neuralgie, únavy a akné. Dále je mimořádně užitečný nejen v antiseptických zásypech a v přípravcích pro péči o vlasy a pleť, ale i při vaření. Navíc odpuzuje všemožné druhy parazitů a hmyzu, takže jeho použití je vskutku všestranné.
 

Citron (Citrus limon)

Když se naši dobrodružní předkové plavili po širém moři, čerstvé citrony je zachránily před kurdějemi. Jako prostředek, který čistí vodu, je citronový éterický olej stejně důležitý i pro moderní zápecníky. Tento antiseptický a antibakteriální olej se hodí do směsí na řadu různých potíží, například na bradavice, bodnutí hmyzu či tenzní bolesti hlavy. Působí tonizačně na lymfatický systém a stimulačně na zažívání. Pomáhá při hubnutí, odstraňuje celulitidu a oddaluje vrásky. Díky synergickému přínosu je zvláště užitečný ve směsích a také jako prostředek dodávající příjemnou vůni a příchuť.
 

Různá použití

Afty (vřídky v ústní dutině)
Afty způsobuje virová infekce. Pokud se těchto vřídků nemůžete zbavit, vyzkoušejte některé éterické oleje.
Bolesti hlavy
Masírujte oblast kolem spánků a týl v místě, kde končí linie vlasů. 
Počet kapek nařeďte do 1 čajové lžičky rostlinného oleje.
Levandule                 3 kapky                       Máta peprná              1 kapka
Použijte několikrát denně - dle potřeby.
 
 
 
ZDROJ
Worwood, V.A, Aromaterapie a éterické oleje - podrobně a prakticky, rok vydání v ČR 2012, vydavatel One Woman Press, ISBN 9788086356471, str 34 - 37.