Přírodní lékárna
Domovská stránka Lékárna z přírody MAGAZÍN Lékárna z přírody Makulární degenerace sítnice

Makulární degenerace sítnice

Oční choroba, která ohrožuje půl miliónů Čechů, přitom málokdo o ní slyšel, natož aby věděl, jak jí předcházet.
 
Postihnou-li nás zdravotní problémy, očekáváme, že je lékař úspěšně vyléčí. Nemusí tomu ale tak být vždy, stále existují nemoci, jež jsou neléčitelné. Jednou z nich je porucha zraku zvaná věkem podmíněná makulární degenerace. Tato choroba se projevuje postupnou a nevratnou ztrátou ostrosti vidění. V současnosti ji trpí zhruba půl miliónů obyvatel České republiky, což ji ve statistikách řadí hned vedle cukrovky. Jedná se o typické enviromentální onemocnění.
 
Její příznaky navíc nejsou ničím příjemným. Projevit se mohou zhoršením zraku a zamlženou skvrnou v místě, kam se právě díváte, a dále zkřiveným viděním, kdy se přímka zdají být zaoblené a písmena zprohýbaná. Důsledkem mohou být značná omezení v běžném životě. Člověk obtížně čte, nemůže řídit automobil, sledovat televizi nebo rozeznávat lidské tváře.
 
Ukázka, jak může vidět člověk s MDS:
MDS1
MDS2
Lidské oko je vybaveno přirozeným obranným systémem. Naneštěstí zhruba s příchodem čtyřicítky začíná tento obranný val slábnout. Žlutá skvrna, oblast, která je na sítnici odpovědná za ostré centrální vidění, je náhle zranitelná. Od padesáti let věku člověka se začíná riziko prudce zvyšovat. Nemoc způsobuje rozostření centrální oblasti zorného pole a nemocní postupně ztrácejí zrak na jednom nebo obou očích.
Každý člověk starší 50 let by měl pravidelně navštěvovat očního lékaře. Zejména proto, že změny ke kterým na sítnici dochází, jsou nevratné.
 
Existuje mnoho faktorů, které přispívají ke vzniku makulární degenerace.
 
Jsou jimi například:
  • nesprávné stravovací návyky
  • genetické dispozice
  • dlouholeté vystavování se přímému slunečnímu záření
  • věk
  • kouření, které se podílí na tvorbě volných radikálů - ty nejvíce poškozují buňky žluté skvrny (macula lutea) na sítnici oka. Cigaretový kouř navíc snižuje prokrvení sítnice, čímž dále přispívá k rozvoji onemocnění.
  • rizikovým faktorem je také vysoký cholesterol a otylost
I když makulární degenerace představuje nevyléčitelné onemocnění, lze příznaky alespoň zmírnit. Pro zdraví lidského oka jsou velmi významné antioxidanty. Především vitamin C, beta karoten s vitaminem E, selen, zinek a nejvíce lutein a bioflavonoidy – např. ANTHOGENOL.
Příznivé účinky se připisují i Omega 3 nenasyceným mastným kyselinám, které můžete najít ve lněném nebo rybím oleji.
 
Lutein a bioflavonoidy (ANTHOGENOL) chrání oči podobně jako sluneční brýle. Tělo si tyto látky bohužel nedokáže vytvořit samo. Je proto nutné je přijímat ze stravy, jsou obsaženy především v listové zelenině. S vyšším věkem se ale schopnost organismus absorbovat tyto látky z potravy snižuje a je proto vhodné pomoci prostřednictvím doplňků stravy.
Tisknout stránku

Kamenná prodejna v Hradci Králové a odběrní místo v Brně

Skladem máme cca 80% sortimentu, který vidíte na eshopu. Pokud si tedy půjdete pro něco konkrétního, doporučujeme zavolat. Objednávku také můžete provést prostřednictvím e-shopu, kde vidíte dostupnost každého produktu a zadat osobní odběr. My Vás pak sami zkontaktujeme, až bude objednávka připravena k vyzvednutí.
 
 
zbozi
facebook
youtube
instagram
Sledujte nás na Facebooku, Youtube a Instagramu.
Prodejna Hradec Králové
home   Vrchlického 961
500 02 Hradec Králové
(naproti obchodu Baťa - Gočárova třída)
map-maker   Zobrazit na mapě >

Otevírací doba
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   9:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ČT   Poradny - na objednání
PA   Poradny - na objednání
Odběrné místo Brno
 home     
Jana Babáka 2733/11
612 00 Brno
(administrativní budova - Budova E, kancelář 308)
 map-maker Zobrazit na mapě >
 
Otevírací doba 
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   9:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ČT   Dle telefonické dohody
PA   Dle telefonické dohody

Zákon o evidenci tržeb
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.