Kdy hledat pomoc v přírodní medicíně

Stále více lidí se obrací na terapeuty přírodní neboli celostní medicíny. Proč tomu tak je? Většinou proto, že jim ta oficiální medicína nedokáže pomoci. Na mnohé "civilizační" problémy neexistuje v řešení. Léky problémy spíše potlačují, než že by je skutečně řešily.
 

Kdy tedy může přírodní medicíny pomoci?

V případě, že si odpovíte kladně na následující body:
  1. Jsem ochoten se pro své zdraví změnit - stravu, životní tempo, myšlení ... Z nějakého důvodu jste k nemoci došli, a teď je čas to změnit. 
  2. Myslíte na prevenci a nehledáte pomoc v bylinkách ve chvíli, kdy vám lékař řekne, že pro vás více nemůže udělat. Přírodní medicína se vyznačuje hlavně celostním přístupem a mnohé zdravotní problémy dokáže odhalit mnohem dříve, než vůbec nastanou.
  3. Víte, že zdraví je vaše odpovědnost. Ne lékaře, ne terapeuta, ale VAŠE.
 

Jak je to vlastně s tou prevencí a celostním přístupem?

Všichni si uvědomujeme, že jsme k prevenci vedeni i západní medicínou. Např. ve formě očkování, různých screeningů a vyšetření a univerzálních doporučení na správné stravování.
Je to však dostačující? O očkování se tu nechci rozepisovat, screening odhalí nemoc až když v těle je, a univerzální rady nikdy nefungují, protože každý z nás je individualitu ve všech smyslech slova.
 
Prevence z pohledu celostní medicíny vypadá trochu jinak. Pro ilustraci je vždy nejlepší uvést příklad. Tak zde je, dvojí pohled na jednu věc.
 
 

Výtažek z článku: Máte cukrovku? Hlídejte si také rakovinu.

Výsledky rozsáhlé studie vědců z Institutu pro výzkum rakoviny v německém Heidelbergu potvrdily souvislost mezi onemocněním diabetem a zvýšeným rizikem vzniku nádorového onemocnění. Nejvyšší je riziko rakoviny jater a slinivky břišní.
 
Játra a slinivka - nejvíce ohrožené orgány.
Jak potvrdily výsledky studie z Heidelbergu, diabetikům 2. typu více hrozí riziko rakoviny jater, následuje ohrožení slinivky břišní. "Obecně můžeme říci, že například výskyt nádorů jater a slinivky břišní je u diabetiků 2. typu oproti nediabetikům více než dvojnásobný," potvrzuje profesor Haluzník. Proč tomu tak je? "Svůj specifický podíl může mít jaterní steatóza (ztučnění jater), která může přecházet přes stadium steatohepatitidy až do jaterní cirhózy, při které výrazně roste riziko nádorů.
Rovněž zvýšené ukládání lipidů ve slinivce břišní může vést k jejím strukturálním změnám posilujícím riziko maligních (zhoubných) nádorů. U diabetiček 2. typu pozorujeme větší výskyt nádorů endometria, u obou pohlaví pak výskyt nádorů ledviny a poněkud méně i nádorů konečníku, tlustého střeva a močového měchýře," vyjmenovává lékař.
ZDROJ: MOJE ZDRAVÍ, 5/2011, ISSN 977121438700303
fivelement

A teď z trochu jiného pohledu.

Jednou z důležitých součástí teorie čínské medicíny je tento pentagram, který vyjadřuje vzájemné působení orgánů, podporování, kontrolování, ovlivňování a přeměnu - vše je neustále v pohybu. Tato teorie je stará více než 3000 let.

Diabetes je onemocnění, které souvisí se slinivkou břišní. Budeme mluvit pouze o diabetu 2. typu. V tomto případě dochází k tomu, že tělo je resistentní vůči inzulinu. Umí ho vytvořit, ale neumí ho efektivně využít. Jedná se o jakousi poruchu trávení a většinou je důsledkem špatného životního stylu. Zároveň tam působí i jisté genetické faktory. Zde je však otázkou, za jakých podmínek se "špatné" geny zaktivují.

Diabetes 2. typu bývá často spojen s dalšími poruchami, mezi něž patří zvýšená hladina krevních tuků, kyseliny močové, vysoký krevní tlak a obezita. Tyto jednotky se velmi často sdružují a jsou také souhrnně nazývány jako tzv. metabolický syndrom. A jsme zase u trávení a přeměny.

V terminologii čínské medicíny je cukrovka pojmenovaná jako žíznivé plýtvání nebo také syndrom žíznivého plýtvání a je způsoben kolapsem YIN ledvin, plic nebo žaludku. Tam je příčina. O tom, že máme nějaké oslabení na energetické úrovni těchto orgánů, většinou nikdo z nás neví. My poznáme až tu nemoc. Postupné oslabování těchto orgánů se projevuje častým močením, bílkovinou v moči, po vypití doušku tekutiny ihned nutkání na toaletu, suchá kůže na obličeji a mírná bledost. Suché ušní boltce. Páteř a slabá záda, ruce a nohy pociťují chlad, poté se pocit chladu v různých částech přesouvá do celého těla. Tyto syndromy, jejichž popis je starý více, než 3000 let velmi připomíná diagnostické syndromy diabetu.

Důsledek je takový, že kolaps YIN těchto orgánů způsobí výrazné oslabení sleziny (ta je v TČM spojena se slinivkou - nejedná se o anatomický výklad) a ta přestane vykonávat svoji obvyklou činnost - řídit trávící proces a část potravy přeměňovat na jemnou esenci, kterou v sobě absorbuje a distribuuje do celého těla

A teď už lze číst v pentagramu. Slezina-slinivka = element ZEMĚ podporuje (rodí) funkci plic a tlustého střeva = element KOVU. Kontroluje funkci ledvin a močového měchýře = element VODY. Ty, pokud nedostávají dost esence z potravy, slábnou a v důsledku toho se v budoucnu objeví nemoc. Sezónní energií sleziny je pak oheň. Ten pokud se oslabí, tak se dostatečně nezapálí kotel v metabolismu a vše se zpomalí a zvlhne.

V pentagramu je vidět i velmi úzký vztah mezi slezinou a játry. Element dřeva by měl kontrolovat element země. "Přešvihlá" kontrola jater může začít potlačovat slezinu. Nebo naopak - příliš aktivní a vlhká slezina začne "ponižovat a utlačovat" játra a žlučník a posunutí nemoci na sebe nenechá dlouho čekat.

Vlhko jako nejhorší patogen

Oslabená slezina = vlhko v organismu. Je to trochu zjednodušené, ale je to tak. Vlhko jako termín čínské medicíny si můžeme představit jako tuky či hleny. Nejrizikovější je, když se toto "vlhko" ukládá v oblasti břicha. Opět na to máme vědecký termín "viscerální tuk" a nejvíce na něj trpí lidé postavy "jablko". Lidé postavy jablko mají vyšší riziko vzniku diabetu a jiných metabolických poruch. 
 
Toto vlhko je jako bahno v domě po povodni. Zbavit se ho je velmi složité. Přilepí se, kde to jen jde a dělá tam další neplechu - plísně, bakterie atd. Rádo také něco zahrazuje. V těle to pak je proudění čchi. V místě blokády čchi se začne hromadit další bordel a ten postupně tleje. Stejně tak to bují i v našem těle. 
 
 

Co říci závěrem

Čínská medicína nemá k dispozici vědecky vyhlížející studie. Staří Číňané věděli o anatomii velmi málo a celá medicína je založena na filozofii a propojení člověka s přírodou. Nicméně již tenkrát věděli o syndromu spojeném se žízní. Nebyl pojmenován jako cukrovka nebo diabetes, ale měl stejné přízanky a důsledky. Čínská medicína má však jednu ohromnou výhodu oproti té západní. Když u vás čínský terapeut diagnostikuje oslabení YIN ledvin, plic nebo žaludku může správnou léčbou předejít vzniku diabetu. To naše oficiální medicína neumí a nikdy umět nebude.

Pro velké množství lidí má však čínská medicína jednu velkou nevýhodu, a to že vyžaduje velkou spolupráci. Nestačí spolknout zázračnou tabletku na tlak a cholesterol a dát si knedlo, vepřo, zelo. Je potřeba změnit pohled na život, emoce, stravu ..... A jsme zpět u prvních třech bodů. To už jsou pak na každém z nás.

 

Z naší nabídky