Fakta o cholesterolu

Západní medicína považuje cholesterol za hlavního viníka srdečně cévních nemocí jako srdeční infarkt, mozková mrtvice, angina pektrois, trombózy, embólie a další cévní nemoci. Ve skutečnosti však cholesterol je přirozeně se vyksytujícím tukem, který je naprosto nepostradatelný pro naše zdraví.
 
Je součástí buněčných membrán, podílí se na tvorbě mužských a ženských pohlavních hormonů, nadledvinkových hormonů, steroidů a žlučových kyselin (které jsou nezbytné pro trávení tuků). V kůži se zase cholesterol přeměňuje po slunečním záření na nezbytný vitamin D.
 
Cholesterol je produkován játry, a to vždy v takovém množství, které je žádoucí pro okamžité fungování organismu, takže příjem z vnějšku v potravě je mnohem méně významný. Diagnostikování na základě krevního vzorku se týká výhradně cholesterolu unášeného krví, nikoli cholesterolu usazovaného na cévní stěně. Příčinou farmaceutického boje proti cholesterolu byl masivní nárůst srdečně cévních onemocnění, ke kterému došlo v průběhu posledních 50 let. Vyšetření lidí, zemřelých na kardiovaskulární nemoci, prokázala ucpání cév tukovými pláty s vysokým podílem cholesterolu. Od těch dob zkoušejí lekaři nejrůznějšími leky snižovat cholesterol c krvi, aniž by se zabývali otázkou, proč k tomu dochází.cholesterol
 
Vysvětlení tohoto jevu podal nositel Nobelovy ceny Dr. Carl Pauling. Dle něho jsou cévní stěny, podobně jako všechny ostatní buňky našeho organismu, vystaveny působení volných radikálů, tj. látek vzniklých jako odpad při metabolickém spalování. Čím více "špatně jíme" či "špatně spalujeme", tím více vzniká volných radikálů, které jsou vskutku hodny svému jménu a radikálně útočí na náš organismus ze všech stran. Volné readikály se někdy také nazývají oxidanty nebo lidově jako stav překyselení či zanesení organismu toxiny. V čínské medicíně představují nadbytek JANG, tedy nadbytek vnitřního horka (del TČM toto vnitřní horko vzniká nejen ze stravy, ale hlavně z emocí, proto nejsou vyjímkou ani hubené ženy, často vegetariánky, s vysokou hladinou cholesterolu). Naše cévní stěny jsou tedy v neustálém stavu obměny a oprav. K těmto opravám potřebují konstantní dodávky nového vaziva kolagenu, který se skládá mimo jiné i z vitamínu C.
V případě nedostatku tohoto vitamínu (v důsledku naší "překyselné" stravy, kde převažují tuky a cukry nad zeleninou) se nemůže tvořit dostatek kolagenu, a tím pádem se nemohou opravovat poškozené cévní stěny. Náš organismus pak hledá náhradní řešení - využívá cholesterolu, kterým "plátuje" poškozená místa na cévách, podobně tak jako zničenou asfaltovou silnici po zimě. Tím zabraňuje možným vážným krvácením se všemi jeho důsledky. 
V případě chronického nedostatku vitaminu C a dalších antioxidancií (doporučujeme především kombinaci s přípravkem ANTHOGENOL) pokračuje i ukládání cholesterolu v cévách, jejich průchodnost se zmenšuje, až se mohou úplně ucpat a navždy nás uspat.
 
Podlé této Paulingovi teorie je zvýšená hladina cholesterolu a jeho usazování v cévách pouhým projevem problému, ale ne jeho příčinou. Tím je tzv. překyselení organismu v důsledku nedostatku antioxidačních látek, které by se měli do našeho organismu dostávat nejlépe přirozenou cestou v podobě zeleniny.
 
Dle TČM vitamin C - ochlazuje vnitřní horko v krvi a vylučuje horké toxiny, podobně jako "zelená" zelenina a zelený čaj, obzvláště pak Nápoj pěti hvězd. 
 
Toto je současně i nejlepší prevence proti obezitě a "cholesterolovým nemocem" vůbec (tzv. metabolický syndrom zahrnuje v sobě dnešní civilizační nemoci, jako je obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, žlučníkové a ledvinové kameny, angina pectoris, dna, zvýšená hladina tuků a cholesterolu ...).
 
Avšak Paulingova teorie byla lékaři a farmaceutickým průmyslem odmítnuta (proč asi). Upřednostněna byla jednoduchá rovnice, při které platí, že cholesterol ve stravě automaticky znamená i cholesterol v krvi.