Auricularia - Jidášovo ucho jako cesta k posílení organismu

Latinské jméno: Auricularia auricula - judae / Auricularia polytricha.
Synonyma: A.auricula, Tremella auricula, Gyraria auricularis,
Čeleď: Auriculariaceae
 

Historie

Značné využití má tato houba v Číně, a to jako pro svoje léčebné účinky, tak pro použití v kuchyni. Znali ji zde již asi 300 let před n.l. a od sběru k vlastnímu pěstování přešli pravděpodobně již v 6. století n.l. Čínské jméno této houby "muer" znamená v překladu "dřevnatá ouška".
V Evropě jsou její léčivé účinky známy minimálně 400 let, ve středověku se například plodnice používaly jako obklad na záněty očí a krku. U nás je tato houba známa jako "Ucho Jidášovo", a to údajně proto, že byla nalezena na stromě, na kterém se oběsil biblický Jidáš. Nyní se s ní setkáme i pod názvem "černá čínská houba," neboť se houjně využívá při přípravě i u nás oblibených asijských pokrmů.
 
auricularia jidášovo ucho

Obsahové látky

Houba obsahuje širokou škálu chemických sloučenin. Z nich je třeba zmínit především polysacharidy beta 1,3 a beta 1,6 D glukany, obsahující manózu, glukózu a xylózu. Dále je to kyselina glukuronová, ergosterol, mannan, fosfolipidy lecitin a cephalin, ale i kolem 10,6% bílkovin a 0,2% tuku. Zastoupen je i beta karoten, vitamíny skupiny B a z minerálních látek draslík, vápník, fosfor, hořčík, sodík a především železo.
 

Charakteristika TČM

Plodnice mají povahu vyrovnanou, chuť sladkou a tropismus k dráze plic, žaludku a jater (tlustého střeva). Doplňuje qi a krev, vyživuje jin, uvolňuje šlachy, zvlhčuje plíce a zastavuje krvácení. Užívá se při vykašlávání a zvracení krve, krvavém průjmu, krvácení z nosu a dásní, hemeroidním krvácení, vyčerpanosti qi, křečí končetin, kašli z prázdnoty plic. Dále slouží při zánětech očí a krku, ke snižování krevního tlaku a při poševním výtoku.
Nelze užívat u žen plánujících těhotenství a v době těhotenství. Přechodně se může užívat při kojení (hlavně po porodu - na doplnění krve).
 

Léčebné užítí

Poslední výzkumy ukazují, že houba stimuluje imunitní systém, celkově posiluje organismus. Zlepšuje psychický stav, snižuje vysoký krevní tlak, má antikoagulační účinky, zabraňuje kornatění cév a trombóze, je prevencí infarktu myokardu. Má rovněž výrazné antioxidační účinky, využívá se při vyčerpanosti organismu, např. po porodu. Kromě toho léčí bolesti žlaudku, břicha, křeče v končetinách, zácpu, snižuje hladinu tuku, cukru a cholesterolu v krvi, léčí diabetes. Příznivě ovlivňuje pleť i kvalitu vlasů a nehtů. Léčí hemeroidy a hehoroidní krvácení, podporuje peristaltiku střev.
 
Důležitou oblastí působení této medicinální houby jsou civilizační choroby. Když se podíváte na výše uvedený výčet léčebného využití je to předvsím oblast - kardiovaskulární systém a krev.
 
Vypíchla bych hlavně antitrombotické a fibrinolytické účinky. Ke kardiovaskulárním nemocem se často přidává i zvýšená agregace trombocytů. Tento stav dokáží potlačovat polysacharidy z Auricularie, a to in vitro i in vivo. Extrahované polysacharidy působí na trombin, jež stojí za srážením krve. Díky enzymům, které se v Auricularii nacházejí, je tato houba poměrně efektivní ve zvyšování fibrinolytické aktivity. V tomto ohledu je v přírodě účinější snad už jen nattokináza.
 
V době cholesterolové určitě také stojí za zmínku vliv auricularie na hladinu lipidů v krvi. Tímto účinkem se nejn snižuje riziko rozvoje aterosklerózy, ale dochází i k ochraně jater před steatózou (ztukovatěním).
 
Doporučená denní dávka je až 5 - 10g suché drogy. Užívá se tak, že zvolené množství sušených plodnic namočíme do 0,5l vody a necháme přes noc odstát. Potom se houba vaří až změkne a získaný odvar (přislazený medem) se pije v množství 1 - 2 šálky denně před spaním. K dostání jsou i extrakty nebo bylinné výluhy z téo houby.
 
 
ZDOJ:
Houby a jejich léčivé účinky, Valíček P., Nakladatelství START, ISBN: 9788086231549, rok vydání 2011, str. 31 - 32.
Studijní materiály - škola tradiční čínské medicíny.

Z naší nabídky