Přírodní lékárna
Domovská stránka Lékárna z přírody MAGAZÍN Lékárna z přírody Alergie - co se vlastně v těle děje

Alergie - co se vlastně v těle děje

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému na cizorodé látky, nacházející se v okolním prostředí. Imunitní systém alergika tyto látky rozeznává jako nebezpečné a spouští obranný mechanismus, který se projevuje jako alergie. Látky, které mohou vyvolat alergii nazýváme alergeny a mohou být pro alergika i smrtelné.
Alergické reakce mohou být akutní, opožděné, sezónní či chronické.
 
Nejčastěji se setkávám se těmito typy alergií:
 • astma
 • alergií horních cest dýchacích (pylová rýma, celoroční alergická rýma)
 • potravinové alergie (bezlepková a bezmléčná dieta)
 • kožní alergie (např. ekzémy, kopřivky a otoky obličeje, rtů a očních víček)alergie
 • alergie na hmyz (hlavně na vosy a včely)
 • alergie na léky
 • alergie na zvířecí srst a roztoče
Alergie horních cest dýchacích
Sezónní alergická rýma je tradičně označována jako "senná rýma". Je to nepřesné, protože jde o alergii na pyly a to především na trávy, dřeviny a byliny.
V tomto případě doporučujeme:
Příznaky:
Rýma se může projevovat silným svěděním očí, nosu a pocitem svědění či pálení v krku. Může se také projevit silným vodnatým výtokem nebo naopak ucpáním nosu, které brání dýchání nosem. Časté jsou záchvaty kýchání, někdy i kašle.
Komplikací může být ztráta čichu, chuti, zánět vedlejších dutin nosních a astma (zejména ve vlhkém létě).
Pylová alergie (Alergie horních cest dýchacích) může vzniknout v kterémkoliv věku. Začátek se posouvá až do předškolního věku. Hlavním obdobím je rozmezí mezi 8. až 20. rokem (vzácně nad 40 let). Neléčená alergie může přejít v astma .
Pylový vrchol trav je v období mezi 15. květnem a 15. červencem (v horských oblastech se může posunout až o měsíc).
 
Celoroční alergická rýma
Příznaky rýmy se vyskytují nezávisle na sezóně, v průběhu celého roku. Příčinou mohou být roztoči v domácím prachu, plísně, jindy je příčina v profesním prostředí (kontakt s alergeny v práci - pekaři, lakýrníci, chemici, malíři apod.)
 
Příznaky:
Otok nosní sliznice, který vede k ucpání průduchů, kýchání (10-30x v jednom sledu), čirý vodnatý výtok z nosu. Příznaky nejsou většinou tak náhlé a prudké jako u rýmy pylové, ale mohou velmi nepříjemně stěžovat pacientovi život. I zde je riziko možného vzniku astmatu.
 
Alergie na zvířata
"domácí miláčkové" jsou hlavním zdrojem velmi agresivních alergenů. Hlavní zvířecí alergeny jsou jejich kožíšky, které jsou velmi dobrými "transportéry" alergenů.
Zvířecí alergeny jsou obsaženy
 • ve slinách  (pes, kočka, kůň, morče, křeček)
 • v moči  (kočka, pes, malá laboratorní zvířata)
 • v krevním séru - v lupech a kožních šupinách
 • v epitelu (kůže) 
alergie astmaNejagresivněji působí alergeny koček (jejich alergeny přetrvávají v bytě i několik měsíců poté, kdy kočka dům opustila), prudké reakce vyvolávají i alergeny koně a malých hlodavců.
Většina lidí se postupně senzibilizovala stykem s vlastním zvířecím miláčkem. Nestane se to však vždy.
Základem léčby je pak zamezení kontaktu se zvířetem, které alergii působí.
Není to vždy snadné, protože se ani děti, ani rodiče nechtějí svého miláčka vzdát. Je však nutno si vybrat: buď zvířecí miláček, anebo zdraví. Když se zvíře, které je příčinou alergických obtíží, odstraní z domácího prostředí, mohou obtíže ještě pokračovat, protože zvířecí alergeny přetrvávají v nábytku, kobercích, v křeslech apod. Jediným řešením je důkladný úklid.
 
Alergie na hmyzí štípnutí  - vyvolávají většinou včely a vosy.
Včelí žihadlo je ostnaté a nelze je po propíchnutí kůže vytáhnout. Včela po bodnutí umírá. Její žihadlo je jako malá harpuna. Když se včela snaží osvobodit, odtrhne se jí od těla nejen žihadlo s váčkem obsahujícím jed, ale i část zažívacího traktu.
Vosy (i sršni) jsou naopak velmi agresivní, zejména na podzim, a samy napadají. Jejich žihadlo je hladké, bez ostnů. Po bodnutí je vosa snadno vytáhne a může proto bodnout i několikrát.
 
Příznaky:  
 • při místní alergické reakci se objevuje bolestivý rudý otok, který se může šířit a přetrvávat i několik dnů. 
 • celkové reakce jsou závažnější a nebezpečnější - projeví se velmi prudce celým souborem příznaků (kopřivky, otoky, zvracení, průjem, rýma, dušnost, anafylaktický šok).
 

LÉČBA ALERGIE (aneb co Vám může pomoci i z přírody)

Odstranění alergenu - po stanovení diagnózy a určení příčiny alergických projevů je prvním úkolem vyloučení kontaktu s alergenem. Někdy je to obtížná psychologická otázka, když chceme odstranit z prostředí dítěte milovanou kočičku. Někdy není vyloučení působení alergenů ani možné, například u pylové alergie.
 
Jde především o stimulaci o modulaci imunitního systému, který přehnaně reaguje na cizorodé látky z prostředí.
V našem obchodě najdete doplňky stravy pro alergiky, které se používají u jednotlivých typů alergií a pomohou snížit reakce organismu na působící alergeny.
Imunitní systém alergika je v 90% případů oslabený, proto posilování imunitního systému je na prvním místě.
Přírodní přípravkyvšak mohou pomoci a jinak. Je-li hlavním příznakem alergie ucpaný nos a neprůchodné dutiny, doporučujeme např. eukalyptový olej nebo SPIRON.
 
Pokud se alergie projevuje i na kůži např. atopický ekzém, doporučujeme používat přírodní kosmetiku z léčivého konopí, hlavně řadu ATOPOS.
 
Hyposenzibilace - cílem je snížit přecitlivělost pacienta na příčinný alergen. Nemocný dostává injekčně nebo v kapkové podobě v pravidelných intervalech a určených dávkách roztok alergenu, který mu vyvolává příznaky. Je to vlastně určitá forma "protialergenového očkování". Léčbu řídí alergolog.
 
Protialergické léky - antihistamika - účinek antihistaminik spočívá v tom, že neutralizují působení sloučenin, které se nazývají histaminy. Histaminy jsou látky, které organismus vytváří ve chvílích, kdy je podrážděn působením nějakého alergenu. Histaminy způsobují otok a zahlenění nosních dutin a zvyšují tvorbu hlenu. Antihistaminika blokují působení histaminů, a tím zmírňují průběh alergické reakce. Jednou z nevýhod antihistaminik je, že způsobují ospalost. Při jejich užívání by se nemělo řídit auto ani vykonávat nějaká činnost vyžadující pozornost.
 
Fyzioterapie - fyzioterapie je důležitou součástí léčebného režimu zejména u astmatu. Kladný vliv se uplatní i u rýmy. Je založena na cvičení správného dýchání, na nácviku uvolňovacích poloh, podporuje vykašlávání, cvičí dýchání nosem a je důležitou pomocí ke zvyšování tělesné kondice. Vhodným způsobem také využívá sportovní činnosti.
 
Kortikosteroidy - ve formě mastí na kožní alergie či inhalační spreje při astmatu. Tyto léky mají velké množství vedlejších účinků a neměly by se užívat dlouhodobě. Správnou výživou lze užívání těchto léků snížit.
 
 
VĚDĚLI JSTE, ŽE ....
 • Se počet alergických onemocnění v posledních letech závratně zvýšil?
 • U každého třetího člověka vznikne někdy v životě alergická reakce.
 • Každý pátý trpí sennou rýmou.
 • Odhaduje se, že každý pátý školák má astma.
 • Každé šesté dítě trpí kožními projevy alergického původu, zejména ekzémem.
 • Jeden člověk z dvaceti je postihován svědivou vyrážkou (kopřivkou).
 • Dramaticky přibývá potravinových alergií.
 • U 10 % populace se vyskytuje místní reakce na bodnutí včelou nebo vosou.
Tisknout stránku

Kamenná prodejna v Hradci Králové a odběrní místo v Brně

Skladem máme cca 80% sortimentu, který vidíte na eshopu. Pokud si tedy půjdete pro něco konkrétního, doporučujeme zavolat. Objednávku také můžete provést prostřednictvím e-shopu, kde vidíte dostupnost každého produktu a zadat osobní odběr. My Vás pak sami zkontaktujeme, až bude objednávka připravena k vyzvednutí.
 
 
zbozi
facebook
youtube
instagram
Sledujte nás na Facebooku, Youtube a Instagramu.
Prodejna Hradec Králové
home   Vrchlického 961
500 02 Hradec Králové
(naproti obchodu Baťa - Gočárova třída)
map-maker   Zobrazit na mapě >

Otevírací doba
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   9:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ČT   Poradny - na objednání
PA   Poradny - na objednání
Odběrné místo Brno
 home     
Jana Babáka 2733/11
612 00 Brno
(administrativní budova - Budova E, kancelář 308)
 map-maker Zobrazit na mapě >
 
Otevírací doba 
PO  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
UT  10:00 - 17:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ST   9:00 - 18:00 (12:00 - 12:30 polední pauza)
ČT   Dle telefonické dohody
PA   Dle telefonické dohody

Zákon o evidenci tržeb
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.